24 kroků ke štěstí — advent 2014
Rady a tipy Forbes & BLUE, díky nimž bude každý den lepší
Rady a tipy Forbes & BLUE, díky nimž bude každý den lepší
Když věci kolem vás aspoň trochu fungují, štěstí se na Vánoce dostaví tak nějak samo. Je tu ale pár pozemských způsobů, jak se o svoje štěstí postarat aspoň trochu sám. Tady je pět jednoduchých tipů, jak na to. Měly by fungovat nejen na konci roku, ale i na začátku nebo v prostředku.
To proto, že za všemi je opravdová věda. Právě to je všechny spojuje. Každý z našich tipů je opřený o nějaké seriózní vědecké zjištění, takže nejde o žádnou silvestrovskou legraci, ale o tvrdá a prověřená fakta. S trochou štěstí by tedy aspoň něco z našich tipů mělo zabrat i na vás.
1. Plánujte výlety. Těšit se je víc než někam jezdit
Nejkrásnější dny z dovolené jsou ty, kdy dovolená ještě nezačala. Aspoň tak to tvrdí skupinka holandských expertů na sociální vědy, kteří před pěti lety zkoumali účinky dovolené na psychiku svých krajanů. Podle studie, kterou jim otiskl časopis Applied Research in Quality of Life, jsou lidé nejšťastnější předtím, než na dovolenou vyrazí. Výzkum stojí na šetření mezi 1530 respondenty, z nichž 974 jich vyrazilo na dovolenou a zbytek zůstal doma. Nejdůležitější zjištění spočívalo v tom, že největší rozdíly v náladě mezi oběma skupinami vědci naměřili před dovolenou. Naopak po dovolené téměř žádný rozdíl mezi oběma vzorky nebyl. Jinými slovy největší přínos volna je v tom, že se na něj člověk těší. Lze samozřejmě namítnout, že to, na co se člověk těší, je pak také potřeba uskutečnit – jinak se dostaví leda frustrace, která veškerý pozitivní efekt z těšení vzápětí neguje. Na dovolenou tedy samozřejmě jeďte, ale má-li to mít stoprocentní efekt, soustřeďte se i na plánování a snění o tom, jaké to tam bude. To znamená nekupovat zájezdy last minute, číst si dopředu o místech, kam chcete vyrazit, případně si i dopředu koupit něco, co se bude cestou hodit. A ještě jeden tip: má-li těšení tak silný efekt, zkuste rozdělit svůj volný čas na víc kratších akcí. Stoupne tak počet dnů, kdy je něco příjemného před vámi. Druhým nejdůležitějším zjištěním holandské studie totiž bylo to, že délka dovolené s následným štěstím nijak moc nesouvisí. Takže co třeba koupit dvě letenky do Říma na víkend v květnu, a to teď hned?
2. Choďte ven. Člověk je nejšťastnější v 13,9 °CPokud Yoshiro Tsutsui neudělal někde chybu, pak nejlepší podmínky pro maximální štěstí jsou při 13,9 stupně Celsia. Tedy trochu níž, než by si většina lidí představovala. Ekonom Tsutsui z univerzity v Ósace pozoroval 75 studentů po dobu 17 měsíců a měřil jejich náladu v závislosti na aktuální teplotě. Každý den dělal po webu placenou anketu nastavenou tak, aby bylo možné odladit jiné okolnosti, které by mohly mít na náladu respondentů vliv, a soustředit se jen a jen na subjektivní spokojenost v závislosti na vývoji teploty. A to nejen na vývoji průměrné teploty v daném dni, ale na aktuální teplotě v okamžiku, kdy svoji náladu popisovali. Výsledky ukázaly, že teplota má mnohem výraznější vliv než jiné klimatické jevy, jako jsou srážky, síla větru nebo sluneční svit. A že nejlépe je lidem při 13,9 stupně. Soudě podle toho, že v žebříčcích nejšťastnějších zemí běžně figurují severské země, na tom možná něco bude. V Česku je průměrná teplota kolem 10 stupňů čili podmínky pro štěstí nejsou špatné. Stačí jen víc chodit ven.
Mimochodem, fakt, že chodit ven člověku prospívá, snad ani nepotřebuje vědecky dokazovat. Ale pokud by někdo náhodou pochyboval, britští vědci z London School of Economics a University of Sussex si dali tu práci. Přes aplikaci jménem Mappiness nasbírali milion záznamů od lidí, kteří přes smartphone dostávali v pravidelných intervalech výzvu k tomu, aby popsali svoji náladu (místo poznal mobil sám). Nejlepší skóre měla místa jako mořské pobřeží, hory nebo farmy. Nejlépe se venku cítili starší lidé a ženy.
3. Koukejte do modraV angličtině je modrá synonymem smutku, ale věda říká pravý opak. Modrá je naopak barvou, která zvedá sebevědomí a mentální výkon, snižuje stres a vyvolává veskrze příjemné pocity. V roce 2009 s touto teorií přišel Duncan Smith, věnující se disciplíně jménem neuromarketing na britské University of Sussex. Svoje bádání s barvami zkoušel na vzorku tisíce dobrovolníků. Vystavoval je svitu různých barev a pozoroval jejich pocity a výsledky v nejrůznějších testech. Modrá pomohla lidem dokončit testy až o 25 procent rychleji a jejich reakční doba klesla až o 12 procent. Modrá zlepšila i výsledky ve fyzických testech a osvědčila se i jako barva, která snižuje projevy stresu, jako je pocení nebo srdeční tep. U mužů i žen zabrala také jako barva, při které se cítili šťastnější. U mužů měla v tomto ohledu dobré výsledky také zelená, u žen pak fialová a oranžová. Třeba červená dokázala například vybudit mužské ego, ale s pocity štěstí si ji účastníci testu spojovali nejméně.
4. Pohrabte se v hlíněZlepšit náladu dokáže člověku i vůně půdy a není v tom žádná romantika nebo návraty k přírodě. Je to chemie. Podle týmu kolem Chrise Lowryho z univerzity v britském Bristolu jde o bakterii Mycobacterium vaccae, která se v půdě běžně vyskytuje a na živé tvory má podobný vliv jako antidepresiva. V mozku myší dokázala stimulovat tvorbu látky zvané serotonin, jejíž absence způsobuje u lidí deprese. Pozitivní účinky se potvrdily i u lidí, při testech s pacienty trpícími rakovinou. O tom, že lidé by se měli zamyslet nad častějším zahradničením, píše v závěrech studie i sám Lowry. Mimochodem, možná to s těmi bakteriemi vůbec nesouvisí, ale zahradník a floristka jsou údajně povolání, v nichž jsou lidé nejšťastnější. Vyplynulo to z britské studie Career Happiness Index 2012, kde mezi zahradníky a floristkami byl podíl spokojených pracovníků nejvyšší ze všech, a to na úrovni 87 %. Jako důvod nejčastěji uvedli, že cítí uznání, vděk a dobrý pocit z toho, že svoje schopnosti uplatní každý den. Na druhém místě skončily kadeřnice a na třetím instalatéři.
5. Hodně spěte. A ráno si ustelteŠest a čtvrt hodiny v kuse vypadá jako ideální denní dávka spánku. Vyplynulo to z velkého průzkumu, který si nechala mezi čtyřmi tisíci lidmi udělat britská mlékárenská firma Yeo Valley s image postavenou na kvalitním životním stylu. Průzkum probíhal vcelku triviálně – respondenti měli vyčíslit, jak jsou šťastni, na škále od jedničky do pětky a u těch, kteří sami sebe oznámkovali nejlépe, se zkoumaly jejich životní návyky. Spánek vyšel v průměru na šest a čtvrt hodiny, k tomu dvě hodiny denně s dětmi, čtyři hodiny s partnerem a nejvýš sedm hodin práce. Dojíždění zabralo těm nejšťastnějším v průměru jen dvacet minut. Domů se dostali v 17:42.
A pokud jde o spánek, patří k němu i ustlaná postel. Stojí to v americkém knižním bestselleru Happiness Project, a i když třeba já to skoro nikdy nedělám, dává to smysl. „Ustlat si postel je jeden z nejsnazších způsobů, jak si pěstovat smysl pro pořádek,“ tvrdí autorka knížky Gretchen Rubinová. Pořádek podle ní zlepšuje vnitřní klid, a kdo je klidný, je i šťastnější. Tak hurá do toho.
Jiří Nádoba
Ušetří vám čas. Nemusíte si porovnávat služby na webu, on to udělá za vás. Má zkušenosti, neustále sleduje novinky a je v obraze. Na základě toho vám dá doporučení. Máte problém, zavolejte mu. Poradí vám, co dělat. A to buď hned u běžných problémů, nebo si vezme čas a vypracuje vám plán pro větší plány. Proto je dobré mít svého vlastního finančního poradce. Musí to být člověk, který financím opravdu rozumí, ideálně osobní bankéř z vaší banky či certifikovaný nezávislý finanční poradce. U BLUE máte osobního bankéře automaticky v ceně.